Doktore, imam pitanje vezano za upotrebu Presolola u trudnoci. Naime, ja sam ga nastavila koristiti i u trudnoci, a pre trudnoce koristila sam ga godinu dana, i to prvih 14 nedelja trudnoce, 1/2 tab od 50 mg, samo ujutro, po savetu lekara ginekologa, koji je smatrao da obzirom na moj zdrav. problem *baloniranje oba src. zaliska*, treba da nastavim da ga koristim, i da nece biti stete. Sada mi ga je kardiolog ukinuo, ali me zanima mogucnost njegovog stetnog uticaja na plod, posto mi se cini da tu postoje neki razliciti stavovi.

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Presolol (metoprolol) ne treba koristiti u trudnoći i za vreme dojenja sem ako ga je nemoguće izbeći. Štetni efekti su u stvari njegovi očekivani efekti a to znači da one efekte koje očekujemo kod odrasle osobe možemo imati i kod ploda, pre svega smanjenje srčane frekvence i mogućnost usporenja AV sprovodjenja. Lično mislim da u prva 3 meseca trudnoće ne treba  uzeti ni aspirin.