Postovani doc dr perisicu, interesuje me vase misljenje. Naime moj suprug ima 38g. Sportista, ne pije kafu i ne pusi, alkohol vrlo rijetko koristi u malim kolicinama. Visok 173cm ima 75kg. Dok je bio na poslu imao je smetnje sa vidom i vrtoglavicu. U hitnoj su mu rekli da mora da posjeti internistu jer mu"srce odmara". Nalaz internistye je sledeci: ekg: sinusni ritam, frekvensa 64 u min. Po koja rijetka pojedinacna ves. Lab. Nalazi: se, kks, suk, kreatinin, lipidogram, transaminaze, urin-uredni. Ehokardiografija: aorta u korijenu granicne sirine, ascendentno dilatirana do 4. 88cm. , arkus uredne sirine-2. 75, descedenti dio 1, 62cm. Aorta valvula trolisna sa dobrom separacijom veluma, gradijentom i regurgitacijom u tragu. Lijeva komora uredne velicine, debljine zidova sistolne funkcije sa ef-65% idijastolne relaksacije. Mitralni zalisci urednih pokreta, regurgitacija u tragu. Lijeva pretkomora bez promjena. Desna komora i pretkomora normalnih velicina. Nad trikuspidalnim uscem regurgitacija u tragu sa spdk-27, 5mmhg. Perikard raslojavanja. Dg: dilatatio aorte ascendens arrhythmia es ventric. Th: tab. Concor cor2, 5mg. Medjutim kako je jako lose podnosio terapiju (veliki pad pritiska) potrazili smo misljenje drugog doktora. Nalaz prof subotica je sledeci: cardiomyopathie post myocarditis verissimillae. Ef 55% aorta ascedens dilat<3. 8sm. Arcus 3sm. Sine aneurismus! Arhytmia extrasistolica. Bronchitis chronica diffusa alergica (radjen rtg pluca, ne kaslje, zna da ima alergijsku kijavicu) anemia secundaria. Terapija: sypradin drag 1x dn> aspirin protect 100 mgr 1x dn. Inhibace 5mgr tab 1x dn izjutra. Mene interesuje da li je moguce da internista toliko pogrijesi jer je ocito da se ta dva nalaza razlikuju i da li postoji mogucnost da je do ostecenja doslo zbog jakog stresa (pogibija sestrica od 22g.) i sta bi nam vi preporucili. Dr subotic je preporucio jos restrikciju soli i umjerenu fizicku aktivnost. Kontrolu sa kks, fe, feritin, fibrinogen, crp, helicopy. Izvinjavam se na ovolikom izlaganju ali smo totalno zbunjeni. U nadi da cete nam odgovoriti veliko hvala!!!

    Odgovoreno: 09. 12. 2009.
    • Poštovana,
      U pravu ste za velike razlike izmedju 2 nalaza ali ja sigurno sa ovakve distance ne mogu biti sudija koji je tačan, pa ću vam napisati svoje mišljenje. Iz prvog nalaza ne vidim ništa patološko sem dilatacije aorte koja ne zahteva terapiju. Drugi doktor meri ef (ejekcijsku frakciju) za 10% nižu od prvog doktora, koja je tačna? Kardiomiopatija je ozbiljna dijagnoza za čoveka od 38 godina ali stres ne može biti njen uzrok. Pogotovu ne vidim kako se može predstaviti da je imao miokarditis. "srce odmara" je verovatno bio sporiji srčani rad koji može izazvati vrtoglavicu i nesvesticu, ali to može izazvati i niži pritisak. Moj predlog je eho srca kod nekog ko je veoma stručan u toj vrsti dijagnostike.