Imam 56 godina i imam probleme sa aritmijama (treperenje, lupanje srca) već 3-4 godine a pod terapijama sam 3 godine. Poslednja dijagnoza na na osnovu holtera ekg je: - hipertensio arterialis - fibrillatio atriorum paroxismalis - flutter atriorum typ 1 paroxismalis - st. Post rfa avnrt (da pojasnim: prije godinu dana urađena radio frekventna ablacija av čvora (spora zona) sa vt programom) - struma nodosa glandulae thyreoideae euthyreotica (imam malo zadabljanje ispod vrata ali hormoni su u redu pa ne nikada nisam dobijala terapiju) pritisak kada nemam lupanje je 100/60/45 a kada dobijem lupanje je 150/100/105. Znam da zvuči apsurdno ali ja se najbolje osjećam kada je puls oko 40 otkucaja. Čim puls pređe 75 otkucaja ja osjetim neko tumbanje po srcu. Problem je u tome što i pored raznih terapija ja i dalje svakodnevno imam lupanja (koje sa dodatnim dozama lijekova se smire ali traju od 2h pa nekada i čitavu noć) a one su sledeće: varijanta i (koristim od septembra 2009): prosolol 100mg i enaph 10mg (ujutru) i prosolol 100mg i enalapril 10mg (uveče) i sintrom po šemi komentar uz varijantu i: kada mi se desi lupanje dr. Rekao da pijem još 100mg prosolol varijanta ii (koristim od 1/2 novembra 2009): concor 2mg i enaph 10mg (ujutru) i concor 2mg i enalapril 10mg (uveče) i sintrom po šemi komentar uz varijantu ii: kada mi se desi lupanje uzimala sam još prosolol 100mg šta vi predlažete, da li se smiju kombinovati presolol i concor, koje doze bi mi po vašem mišljenju pomogle? Šta da popijem kada dobijem to lupanje? Da li je moguće da doziranje nije adekvatno jer je meni puls uvijek kada nemem lupanje <50 otkucaja/min. Dodatno vam šaljem ekg snimak poslednjeg napada, možda vam on pomogne. Zahvaljujem vam se od srca!

    Odgovoreno: 09. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Uradjeno je dosta pretraga i terapija kod vas. Ako je konačna terapija kombinacija 2 beta blokatora, to nije uobilčajeno. Sintrom pijete zbog embolijskih incidenata (prevencija) . Od beta blokatora najveći potencijal za prevenciju af ima sotalol. Ja iz vašeg pisma nisam tačno mogao zaključiti šta izaziva lupanje srca kod vas, da li je to tahikardija, ekstrasistole ili nešto treće. Ako su u pitanju tahikardije (na to najviše liči) možda je potrebna još jedna ablacija jer očigledno problem nije rešen.