Imam 31 godinu i već nekoliko godina ubrzan puls. Prilikom svake fizičke aktivnosti, čak i lakih kućanskih poslova, kuhanja, usisavanja, jela, pušenja puls bude 90-110/min. Nikad nije prešao 120. Pušim 5- 10 cigareta dnevno. Imam nizak tlak, oko 100/60. Nalazi hormona štitnjače su uredni. Prije četiri godine sam bila na svim pretragama i nalazi su uredni. Čak mi je doktor rekao da će sve to proći kad diplomiram, da nema potrebe ni da ostavim cigarete jer sam potpuno zdrava. Stoga sam to ignorirala. Ove godine sam opet poćela to zamjećivati. Nekoliko puta mi je rađen ekg, nalaz uredan, puls oko 100. Nekad osjetim u vratu preskakanje srca. Zanima me da li bih trebala uzimati neke lijekove. I recite mi da li sam u pravu da se srce koje tuće prosjećno 90/min brže "potroši" nego ono koje kuca 60/min. Unaprijed se zahvaljujem.

    Odgovoreno: 09. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Po mom mišljenju uvek treba gledati ima li neko tegobe ili ne. Da, vaš bazalni puls jeste viši ali vi ste bez tegoba. Ta priča o trošenju srca je netačna. S obzirom da vam je pritisak niži, morate biti pažljivi sa lekovima koji bi mogli usporiti srce i sniziti pritisak (beta blokatori) pa vam ostaju neki drugi lekovi, naravno, po savetu kardiologa.