Postovani doktore, moje pitanje je vezano za oboljenje srcanih zalistaka. Imam 56 godina, a sa 29 sam imala operaciju koarktacije aorte. Vise godina se lecim od visokog krvnog pritiska, koji je sada stabilizovan. Nedavno sam dobila napade gusenja i zamaranja pri najmanjem naporu. Na pregledu je utvrdjen prisutan intenzivan kolosistolni sum sa propagacijom prema aksili, na bazi srca prisutan sistolni ejekcioni sum sa propagacijom u vratne krvne sudove, nad a. Pulmonalis naglasendrugi ton uz prisutno paradoksalno udvajanje. Ekg-sinusni ritam, blok desne grane, negativan t d2-3 avf v1-v4, laka horinzontalna st depresija u v4-v6. Dg-vitium aortaeomitralae decomp. Predlozena mi je kateterizacija srca da bi se utvrdio stepen ostecenja zalistaka. Ukoliko bude potrebna operacija, da li je i koliko rizicna i da li je neophodno da se uradi u skorijem vremenskom periodu?

    Odgovoreno: 07. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Kateterizacija srca vam je apsolutno neophodna radi postavljanja dijagnoze. S obzirom da imate izraženo gušenje, što je znak srčane slabosti, verovatno će trebati što hitnija operacija. Rizik postoji i odredjuje ga euroscore index, dostupan na sajtovima esc (evropsko udruženje kardiologa) .