Postovani, zeleo bih da se nadovezem tj da dopunim moje pitanje koje sam vam postavio juce, tj. 17. 11. 2009. Posto sam uradio ultra zvuk srca i ekg u trajanju od oko 20 min. (mislim da je tu bio prikacen i holter za to vreme) , dijagnoza mi je sledeca: myocardiopathia chr. Hypertensiva et ishaemica comp. Arrhythmia extrasystolica supraventricularis av block gr. L preporuceno mi je da mirujem kod kuce, nigde da ne idem i da pijem novu terapiju koja mi je prepisana a koju sam naveo juce u pitanju. Jos mi je receno da sam se sve ove godine lecio pogresnom terapijom i da sad probamo sa ovom novom. Da stavljam nitroglicerin pod jezik, ili onaj u spreju da naprskam samo kada naidju bolovi (sto sam ja i radio) a pritisak samo ako ide preko 200 da pogrickam izosorb. Jer, kako sam shvatio, posto imam bradikardiju i povisen pritisak pogresno je bilo sto sam sve ove godine pio istu terapiju tj. Nifelat retard 20mg, enalapril 5ml i izosorb 20mg to sve ujutru i uvece. Ako sam ja dobro shvatio, nifelat retard naglo obara pritisak a posto ja imam i bradikardiju onda to ne valja, tj. Da nifelat retard na duge staze ne ide. Molio bih vas da mi kazete svoje misljenje o ovoj kombinaciji bolesti koju ja imam, i da li to moze da se regulise, jer ja zivim na nitroglicerinima? I da li trebam (pored terapije koja mi je prepisana) da uzimam neke dodatke uz ishranu ili neku preporucenu ishranu, cajeve. . . Koji bi mozda blagotvorno delovali na stanje u kojem se ja nalazim? Veliki pozdrav od srca i unapred se zahvaljujem!

    Odgovoreno: 22. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Da budem iskren ja ne volim takve bombaste izjave tipa ko vas je do sada lečio pogrešno i tako dalje. Grickanje isosorba je glupost i to ne postoji nigde. Isosorb se pije ujutru i posle ručka, nikako uveče. Nifelat retard ne obara naglo pritisak, jer ima taj deo u sebi za sporo oslobadjanje supstance, a treba ga dati kod ljudi kojima srce radi sporije jer izaziva refleksnu tahikardiju, tj ubrzanje rada srca. Čajevi nisu u opisu onoga šđto ja znam i tu vam ne mogu pomoći. Mislim da nekritično koristite nitroglicerin.