Postovani, imam 76 godina i zeleo bih znati: 1. Od cega moze biti jak bol (rezanje) u grudima narocito u jutarnjim satima (oko 5 h) i pri hodu uzbrdo, koji nekad prodje od jednog nitroglicerina a neki put ne (ni posle treceg) ? Posto mi se to cesto dogadja u poslednje vreme, radili su mi i ekg i to dan za danom uzastopce, jer sam imao napade. Prvi ekg je uradjen kad je napad prosao i tada mi je doktor rekao da sumnja na gastricni refluks (hta. Ap stabilis. Gerb susp.) . Drugi ekg koji mi je uradjen dok je trajao napad (hitna pomoc) doktor je rekao visok pritisak koji je tada bio 220/110 i blok leve grane srca. Kojim metodama (aparatima) moze da se sa sigurnoscu odredi dijagnoza i uzrok problema a samim tim i terapija? 2. Ovaj problem sam poceo da osecam pre 3 meseca, ali nije bio tako ucestao kao sada i unazad mesec dana. Bolovi su neizdrzivo jaki i nikad ne znam koliko ce trajati. 3. Bol dolazi postepeno (a isto tako i prolazi) , pa sve jaci i jaci kao rezanje u grudima bez gusenja, s leve strane i pomalo se nekad siri na desnu a traje od pola sata do tri sata (ne istog intenziteta) . 4. Do sad sam pio ujutru i uvece: nifelat retard 20mg enalapril 5ml i izosorb 20 mg i za parkinsona: madopar (200mg + 50mg) i mendilex 2mg i to u 8h - 1 madopar i 1 mendilex u 12h - pola madopara u 15h - pola madopara i 1 mendilex u 19h - 1 madopar ova terapija je bila do skoro uspesna, a u poslednja 3 meseca pocelo je da se javlja rezanje u grudima, ispocetka jednom u tri dana a potom sve cesce, a sada se javlja dva, tri puta dnevno. U hitnoj pomoci sam 17. 11. 2009. Dobio novu terapiju: izosorb 20 mg - 1+1+0 lopion f. 4 mg - 0+0+1 kardiopirin 100mg - 1 enalapril 20 mg - 2x1 norvasc 5 mg - 1x1 u 12 h diunorm 12, 5 mg - 1x1 5. Nikakvih dodatnih ispitivanja nije bilo niti sam ikad ispitivan u bolnici (samo ekg i merenje pritiska) . 1998. Sam radio uz srca a test opterecenja nisu smeli da mi rade zbog visokog pritiska. 6. Svi nalazi su uredni: holesterol, trigliceridi, ponekad opadne gvozdje, hemoglobin i hematokrit a trenutno su i oni u redu. 7. Anginu pektoris i aritmije imam vec 15 god. A parkinsona 7, 8god. Gastritis sam imao davno pre 40 god. Imao sam tri mikro infarkta u glavi. 8. Od bolesti kojih je bilo u porodici naveo bih: slaba cirkulacija, slabost krvnih sudova, skleroticni krvni sudovi (cime se to dijagnostifikuje?) , slogovi kod brata i sestre (sestra se oporavila dok je brat preminuo) , visok pritisak. 9. Ne konzumiran ni alkohol, ni pusenje, nisam gojazan, ne drogiram se. 10. Uz duzno postovanje, molio bih doc. Dr. Zorana perisica da mi pomogne u ovoj mojoj teskoj situaciji sto me je snasla i kakvi su izgledi da ce to mozda proci ili tu mozda nema leka? A ne znam ni za sta su svi ovi lekovi koje su mi prepisani a koje sam tek poceo da pijem. Unapred zahvalan! Unapred zahvalan!

    Odgovoreno: 22. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Taj bol najviše liči na anginu pectoris. Ako se blok leve grane javio u bolu, onda je to i potvrda da je angina u pitanju. Pregledi: stres eho, koronarografija. Lekovi imaju ipak ograničenu sposobnost pa ako se tegobe pogoršavaju, kao što je kod vas slučaj, moja preporuka je da uradite koronarografiju što pre. Postoji i porodična sklonost ka aterosklerozi krvnih sudova.