Poštovani doktore, da li su puls i pritisak u nekakvoj vezi, odnosno kako tumačite uredan, ravnomeran puls sa prosekom od 65-70 otkucaja, sa jedne strane i povećanog pritiska sa druge strane. Tu pre svega mislim na gornji pritisak, koji ide oko 160, a donji ostaje u granicama normale 75-85. Da li je moguće da gornji pritisak ode toliko zbog uzbuđenja prilikom merenje pritiska usled očekivanja loše rezultata. Negde sam pročitao da je donji pritisak mnogo bitniji od donjeg. Pozdrav

    Odgovoreno: 21. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Puls i krvni pritisak nisu u linearnoj korelaciji i nizak pritisak ne znači i nizak puls. Kod porasta pritiska ne moraju oba pritiska ra rastu, jedan može porasti više. Kod mladjih osoba donji pritisak lakše poraste.