Postovani, vec sam postavljala pitanje ali nisam dobila odgovor. Naime, imam 33 godine, porodila sam se pre 3 meseca (prvi porodjaj je u pitanju) , i otada se jako tesko oporavljam. Svakodnevno vec 3 meseca imam lupanje srca (osecam kucanje srca u slepoocnicama ili u usima) , preskakanje srca (na tri) , pritisak u grudima, vrtoglavice i nemogucnost udisanja vazduha punim kapacitetom pluca. Ove tegobe mi ne zavise od fizickog napora, posto preskakanja srca najvise osecam pred spavanje i po budjenju (dakle, u mirovanju) . Krvna slika je u redu. Trudnoca je protekla uredno, bez ikakvih tegoba, porodila sam se u terminu, prirodno sa epiduralnom anestezijom. U trudnoci sam se ugojila 20kg, a sada mi je ostalo jos 8kg viska. Imam jaku alergiju na polene korova i trava. Par puta mi se desilo da sam osetila bol u grudima pri dubokom udisaju. U medjuvremenu sam bila na pregledima kod endokrinologa i kardiologa. Ultrazvuk stitne zlezde je u redu, a analize hormona su: tsh 2, 44 (0, 40-4) free t3 6, 7 (2, 3-6, 30) povisena vrednost free t4 14, 9 (10, 30-24, 40) tireoglobulin 5, 30 (1, 60-60) kardioloski pregled je pokazao sledece: ekg: sinusni ritam, registruju se retke momomorfne ves (oko 5 u minuti) ehokardiogram: da ne bih bila preopsirna, nalaz je potpuno normalan, osim sto se "registruje tr u tragu; pr 2+". Dijagnoza: arrhytmia extrasystolica ventricularis; palpitatio; hta in ons; insuff. Valv. A. Pulmonalis gr ii (kardiolog mi je objasnio da preskakanje srca kao i insuficijencija plucne arterije nije po zivot opasno stanje, i da se treba samo pratiti, upitao me je da li sam posle porodjaja imala tromboemboliju (!?) ali i da jesam, to je vec proslo. U porodilistu niko nije ozbiljno shvatao kada sam se zalila na nemogucnost udisanja vazduha i jaku malaksalost.) molila bih vas za tumacenje ovih nalaza. Da li ovo blago (?) povecanje free t3 hormona moze dovesti do ovih simptoma? Usled cega je moglo doci do insuficijencije plucne arterije i da li treba mozda da odem na pregled kod pulmologa? Da li epidural moze ostaviti posledice? Napominjem da su mi posle porodjaja popucali kapilari po celom licu i grudima. Kardiolog mi je prepisao magnezijum (zbog dojenja nije smeo nista jace) , medjutim, cini mi se da ne dolazi do poboljsanja. Unapred zahvalna na odgovoru.

    Odgovoreno: 20. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Prvo, višak težine može praviti tahikardiju. Bol u grudima sigurno nije srčanog porekla i ne treba da vas plaši. Povećanje t3 može dati tahikardiju čiji simptom može biti i nedostatak vazduha. Za plućnu arteriju vam ne treba pulmolog već kardiolog koji dobro i na dobrom aparatu gleda eho srca, da ponovo proceni protok kroz plućnu arteriju. Za epidural konsultujte ginekologa. Ako još dojite onda ne smete da uzimate druge lekove a zbog nekih oboljenja koja se mogu razvijati i do 6 meseci posle porodjaja preporučujem k0ontrolu kod kardiologa svaki mesec.