Postovani, imam 23 godine i pre 3 dana sedeci za kompjuterom mi je pritisak iznenada skocio na 160 sa 90. Srce je pocelo prebrzo da lupa, osetio sam mucninu, kao da tonem, pa sam poceo da drhtim, da mi zuji u usima, da mi se koce ruke. Popio sam vodu i limun, dosla je i hitna i dala injekciju bensedina. Medjutim posle pola sata sam (verovanto iz straha) opet osetio brzo lupanje srca. Radio sam iste noci ekg, pritisak je bio visok ali ekg uredan. Dao sam i krv, svi rezultati su uredni. Kardiolog mi je dao presolol, po cetvrtinu ujutru i uvece. Medjutim prosle noci sam ponovo osetio mucninu, kao da tonem, i pritisak mi je bio 140 sa 80. S obzirom da sam poslednjih nedelja bio non stop izlozen nekoj zurbi, kompjuteru, spremanju ispita, a i dugo se nisam bavio fizikim aktivnostima (mada brzo pesacim) . Takodje sam imao dva smrtna slucaja pre mesec dana u blizoj i daljoj porodici, pa sam se preko noci cesto budio, da li to moze biti uzrok ovoga sto mi se desava? Doktor je rekao da se pridrzavam samo njegove terapije, i da je sve uredno, medjutim mene je uplasilo to sto sam opet osetio tu mucninu, tj. Tonjenje. Interesuje me vasa generalna preporuka, i ukoliko je potrebna preporuka oko ishrane, sporta. Gojazan nisam. Unapred zahvalan!

    Odgovoreno: 20. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Sam termin sport možda nije adekvatan, ali povećana fizička aktivnost koja je primerena vašim godinama je nešto što će vas lišiti mnogih tegoba koje sada opisujete. Boravak za kompjuterom je bolest savremenog doba i u tom radu treba praviti pauze, razgibavati se ako je ikako moguće. Stres, napetost i slično se ne moraju odmah pokazati, već se mogu i akumulirati.