Pocituvan Dr.Perisic, Bi Ve zamolila za sovet, bidejki navistina ne znam kade da se obratam.Vi pisuvam od Makedonija. Imam 37 godini, mazena i edno dete od 7 godini. Pred 15 dena imav abortus, bidejki bremenosta ne bese planirana i ne bev vo moznost da rodam vtoro dete vo ovaj period. Toa bese zaednicka odluka moja i na mojot soprug. Megutoa jas imav strasen strav od toa sto treba da se sluci ( znaci 5 dena od koga otkriv deka sum bremena do cinot na abortusot) Se pomina vo najdobar red, no jas ne sum dobra. Imam nedostatok na vozduh vo gradite , cuvstvo koe me prati od momentot koga stanuvam od krevet pa vo tekot na celiot den. Napraviv EKG ( vo red), napraviv krvna slika( vo red), mojot lekar mi dade diazepam od 2 mg koi gi pijam no ne mi deluvaat. Dali smetate deka e ova rezultat na pregolem stres ili nesto sosema drugo i koi drugi ispituvanja mi predlagate da gi napravam. Da napomenam deka prethodno bev sosema zdrava i vesela licnost. Vi blagodaram na Vasiot odgovor odnapred. Pozdrav

    Odgovoreno: 28. 04. 2008.
    • Mislim da u opisu Vaših tegoba nema elemenata srčanih smetnji i da sa te strane nemate razloga za strepnju. Ako Vam 2 mg sedativa ne deluje možda treba povećati doyu u konsultaciji sa lekarom. A stres može napraviti dugotrajne smetnje.