Pitanje za doktora internistu-kardiologa već više godina imam problem sa povišenim holesterolom, a naročito od marta 09. Na ovamo vrednosti su bile od 0d 8. 04, kada je ldl bio 5, 89, pa do danas kada je holesterol 6, 6, ldl sam ja izračunala jer je laboratorija stavila primedbu da to nije moguće jer toga što su trigliceridi 4, 29. Ja sam izračunala primenjujući formulu: ldl=holesterol-trigliceridi/2, 2-hdl, i dobila sam vrenost 3, 7. Ono što me takodje zabrinjava su vrednosti alt sgpt 60, ast sgot 4, limfociti 40, 2, sedimentacija 22 i pct 0, 345, mch 33, 4, mpv 12, 2, analize koje sam danas takodje uradila: leukociti, eritrociti, hemoglobin, hematokrit, mcv, mchc, rdw cv, rdv sd, trombociti, pdv, limfociti#, monociti#, granulociti#, monociti, granulociti% , glukoza, proteini ukupni, albuini, urea s, kreatinin serum, mokraćna kiselina serum, bilirubin ukupni, bilirubin direktni, gama gt, alkalna fosfataza, cpk, t3 ukupni, t4 ukupni tiroksin, ths ultrasenzitivni, pokazuju da su u granicama referentnih vrednosti. Ono što je, verovatno, bitno da kažem: - operatovnim putem odstranjena mi je materica i oba jajnika - do pre tri meseca pila sam livial kao pomoć u menopauzi - livial sam prestala da pijem kada mi je doktor kardiolog rekao da može da ima uticaja na ovako visok holesterol - unazad 6 meseci smršala sam gotovo 10 kg - imam gotovo dnevne stresne situacije na koje ne mogu da utičem - unazad nedelju dana pila sam runak 1+0+1 dnevno, 12 sati pre vadjenja krvi popila sam 1 tabletu bromazepana 3mg /inače bromazepan koristim jednom u 6 meseci/ - od manifestacije osećala sam: velike talase znojenja u gornjem delu tela, nemoć, malaksalost, nedostatak energije posebno pri savladjivanju uzbrdica i kod nošenja tereta - dosadašnje iskustvo mi govori da mi svaka prehlada odlazi na pluća. Tipičnu pneumoniju imala sam kao beba i jedva ostala u životu. Poslednji put sam imala upalu pluća, virusnu 2001. , ostale priraslice - miokarditis preležan sa pneumonijom 2001. , što je utvrdjeno naknadnim laboratorijskim analizama - imala sam polipe u žučnoj kesi, koje sam prestala da kontrolišem kada su se sveli na minimum i više nisu pravili smetnje - imam čestu pojavu bradikardije, koja je konstatovana ali se ne leči. Manifestacija bradikardije je neodbranjiva potreba za snom, čak i u pola reči - letos sam imala pojavu alergije na fenolip koji mi je prepisan za dovodjenje u red holesterola - holesterol se trudim da smanjim narodnim lekovima - belim i crnim rotkvama. Beli luk ne smem jer mi smanjuje pritisak koji je uglavnom u normali, retko povišen, češće i prirodno niži - otac mi je umro kao srčani bolesnik, što je u genezi kompletne porodice moga oca vama se obraćam iz razloga da me uputite šta treba da uradim i kome da se obratim kako bih sebi pomogla. Instrukcije koje ministarstvo zdravlja daje lekarima, ne dozvoljava da se upuste u rešavanje problema pacijenata. Dok jedni, nažalost, ne znaju šta bi radili, drugi se ljute kako to da im ne verujem pa sve detaljno pitam i objašnjavam, a treći moraju da sprovode uputstva jeftinih lekova, jer samo to mogu da prepisuju na recept. Meni treba lekar koji će mi stvarno pomoći, pa molim da me uputite kako da omogućim sebi i preventivu i pravo lečenje. Unapred zahvaljujem i srdačno vas pozdravljam, biljana nikolić

    Odgovoreno: 18. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Fenolip se ne koristi za obaranje holesterola već triglicerida. Vama za sniženje holesterola treba lek iz grupe statina, a njega vam treba propisati vaš kardiolog.
      što se tiče bradikardija, ako su praćene nesvesticom ili čak gubitkom svesti to je onda razlog za ugradnju pejsmejkera. To se dešava kada je frekvenca niža od 40 u minuti ili kada srce pravi pauze veće od 3, 5 sekundi. Da bi se to objektiviziralo treba da uradite holter. Ostali nalazi deluju u redu.