Postovanje! Imam 23 godine. Prvo moram reci da bolujem od anksioznosti i da se vecina mojih simptoma moze pripisati tome. Ipak, prilicno me strah jer i da nije primaran problem srce, uz dozu napetosti koju posjedujem, bojim se da i ono ne strada. Najveci problem je puls koji i pri manjim naporima skace "do neba". Jutros sam neposredno nakon tusiranja imala 150 otkucaja u minuti, kao da sam trcala maraton. Nadalje, cesto osjecam probadanja, grceve. . . Otkucaji mi znaju biti toliko snazni da imam osjecaj da ce mi srce iskociti. Takodjer, imala sam period od nekih 10-ak dana kada mi se nicim izazvan puls smanjio na samo 55 otkucaja u minuti, a inace mi je prosjek u mirovanju 80. Zabrinjavaju me ti skokovi i periodi ekstremno niskog i visokog pulsa. Bila sam na ekg-u i navodno je sve u redu, ali ne smatram to mjerodavnim. Nazalost, u obitelji imam anamnezu bolesti srca i zbog toga sam dodatno u strahu. Inace sam niskotlakas (cak sam se i rusila u nesvijest 2 puta) , a neki dan sam slucajno mjereci tlak ostala zapanjena tlakom 140/116????? Vec nakon 2 minute to se spustilo na moju normalu tj. 100/70 i tako je bilo do kraja dana. . . Neznam sto to sve znaci, ali strah me, bojim se fizickih aktivnosti koje sam prije normalno obavljala, jer vec mi od najmanjeg napora raste puls. Ponekad kada drzim ruku na grudima, ne osjecam kucanje srca "prema van", nego kao da se uvlaci. . . Neznam kako to opisati, ali kao da je u nekom grcu. . . Je li moguce da je sve to psiha? Inace jos kao dijete sam imala ponekad probadanja i nisam od bolova mogla do kraja udahnuti, ali prestalo bi kroz koju minutu i vise me ne muci. . . Sad su tlak i puls najveca briga! To sada traje gotovo svakodnevno vec 3 godine i bojim se da mi ostecuje srce. Pijem misar zbog anksioznosti, ali ne pomaze mi kod ovoga. Hvala unaprijed!

    Odgovoreno: 17. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Vi i sami dajete najveći deo odgovora u svom pitanju. U dobi u kojoj jeste nema govora da simptomi koje imate mogu predstavljati znak srčane bolesti. Srce je, pogotovu u mladjoj dobi, samo reaktor na sve ono što nam se svakodnevno dešava i siguran sam da nemate nikakvih razloga za brigu.