Postovani Dr. Perisicu,
    Mozete li mi detaljnije objasniti sledecu dijagnozu tj. rezultat jednog ispitivanja: Perikordne adhezije apikolateralnog zida leve komore
    Pozdrav

    Odgovoreno: 02. 03. 2007.

    • Perikardne adhezije apikolateralnog zida leve komore je dijagnoza koja označava da postoje priraslice (srašćenja) između dva lista srčane maramice: dela srčane maramice koji oblaže srce i dela srčane maramice koji oblaže deo grudnog koša u kome se nalazi srce. Pošto se priraslice nalaze u visini leve komore simptom koji bi se mogao očekivati su komorske ekstrasistole(prevremeni srčani udari). One se trebaju lečiti samo u slučaju da se javljaju vrlo često (više od jedne u minuti). Ovakva dijagnoza se može postaviti samo ultrazvukom srca a najčešći razlog nastajanja priraslica su preležane infekcije gornjih respiratornih puteva koje su diskretno zahvatile srčane strukture a što je najčešće bez bilo kakvih tegoba.

Komentari na pitanje: #45

    • Poštovani doktore, moja kćerka koja ima 23 godine je lečila hipertireozu. Sada je stanje mirno i ona je bez terapije. Na ultra zvuku srca je rečeno da su mitralni kuspisi voluminozniji, življih pokreta. Perikard je hiperehogen, deblji, vide se perikadne adhezije. Da li takvo stanje može ostaviti posledice i da li se leči. Zahvalna mama na informaciji