Jas sum 40 godini, vo poslednite 10 god imam postojana hipertenzija, pocnav so amlopin, pa enalapril za da sega koristam losartan i pijam 100 mg sekoe utro. Za mene "normalen pritisok" e 150 so 105, mnogu retko pagja na 135 so 95, propratno pijam diazepam 5mg i fluorosemid 20mg, no nikako da go stabiliziram. Na poslednoto moe ispituvanje mi pronajdoa hipertrofija od 7edinici na desnata strana od srceto. Imam postojani krizi proprateni so teski glavobolki od tri dena, togas nisto ne pomaga. Mojot tatko ima hipertenzija, sum umeren pusac, antialkoholicar. Pocituvan doktore ve molam da mi kazete sto da prezemam, dali treba da ja smenam terapijata ili slicno? Molam za vas sovet. So pocit, sokol.

    Odgovoreno: 16. 11. 2009.
    • Poštovani,
      Pritisak se kombinacijom lekova treba dovesti na nivo niži od 140/90mmhg, sve preko toga ostavlja tragove i posledice na srcu. Trebate biti uporni sa isprobavanjem terapije, uz konsultaciju lekara, naravno, da bi se pritisak smanjio.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #44981

    • Da li elektronski aparat za merenje krvnog pritiska daje tacne rezultate ili cak priblizne?