Postovani dr. Perisicu javljam vam se zbog aritmija koje imam vec 7 godina. Lekari mi nikada nisu dali nijednu terapiju sve do sada. Pre 3 godine sam imala i izliv u srcanu kesu i onda se neko setio da mi da da uradim analize na koksaki koji je pokazao normalne vrednosti, ali su mi rekli da je izliv verovatno posledica nekog virusa. Radila sam i analize ana. Tpo, alt, ast. Sve su vrednosti bile u redu sem tpo koji je bio malo povecan 15. Ovog meseca sam uradila ehosrca: leva pretkomora je normalne velicine. Prednji mitralni kuspis blago voluminozniji, bez kriterijuma za prolaps. Registruje se blago do umerena mr 1-2+. Leva komora je normalne debljine zidova, bez segmentnih ispada u kinetici, deluje ocuvane sistolne funkcije. Koren aorte je normalne sirine, av trolisna, kuspisi su tanki, separacije ocuvane. Tv i pv izgledaju normalno. Trag tr, spdk 23 mmhg, desne srcane supljine su normalne. Nema tecnosti u srcanoj kesi. Holter ekg: registrovan je sinus ritam pros. Frekv. 82 min. Minim. Frekv. Od 42/min. Zabelezena je u 50i 15 min. Amskim frekv. Od 169/min u 13 i 41min. Zabelezeno je 4727 ves od cega 284 bigeminija, 220 trigeminije i 23 kvadrigeminije. Nisu zabelezene pauze duze od 2. 5 sec. Niti znaci st segmenta. Laboratorijski nalazi su bili u redu i t3, t4 i tsh. Ja se osecam stalno umorno, akada mi se desavaju ta preskakanja ponekad osecam bol u pregornjem delu ledja, bole me zglobovi na rukama i nekada nemam snage da bilo sta uradim. Jedan doktor mi je rekao da nema potrebe za terapijom, adrugi mi je prepisao propafen 150mg 3x1 i kardiopirin 100mh 1x1. Pa vas ja sada molim za savet sta je pametno uraditi? Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 14. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Na holteru se nalazi puno ekstrasistola koje su posledica preležane upale srčane kese tj. Perikarditisa. Po mom mišljenju propafen nije dobar izbor za njihovu terapiju, ako je terapija uopšte i potrebna. Umor nije simptom koji bi skretao pažnju na srce u vašem slučaju. Ponovo konsultacija sa kardiologom, moj predlog: beta blokatori u terapiji.