Imam 54 godine, pušač sam, imam povećan holesterol (8, 3) (ranije je bio preko 9) , trigliceride (4) , puls uvek preko 80, pritisak (do pre mesec dana) najčešće oko 130/70-80. Pre mesec dana, izmerila sam pritisak 170/90 i javila se doktoru opšte prakse. Dobila sam diunorm koji sam pila samo kad mi je (pre par dana) ponovo pritisak bio povišen. Poslednjih dana sam redovno merila pritisak i dešava mi se da je u jutarnjim satim izrazito nizak (100/60) , a do večernjih sati poraste na 160/85. Gotovo redovno pijem ranisan, jer mi svaki obrok izaziva jako podrigivanje, "lupanje" srca, čak i blage nesvestice (uz uporno podrigivanje, uglavnom nestanu neprijatni simptomi) . Odavno sam izbacila sva gazirana pića, ali mi prija da popijem pivo. Ne jedem masnu hranu (nikad i nisam) , ne jedem slatkiše, ali su mi obroci najčešće tzv. "suva i brza hrana" (i ne baš često od integralnog brašna) . U poslednje vreme sam smanjila fizičke aktivnosti koje inače praktikujem (plivanje, brze šetnje, pomalo teretana) . Napominjem da nemam viška kilograma i da bih dodatnom dijetom verovatno prešla u "neuhranjene". . . Ekg je bio dobar, ali mi je kardiolog preporučio concor, zbog povećanog pulsa. Volela bih da znam kolike oscilacije pritiska u toku dana mogu da budu normalne, koliko sad već prilično izražena anksioznost utiče na pritisak, da li smem da konzumiram pivo ako počnem da pijem concor i koliko klimaks može da utiče na promene pritiska? Unapred zahvalna, jeca

    Odgovoreno: 12. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Lek koji ste dobili za lečenje hipertenzije morate uzimati svakodnevno i naći dozu koja je optimalna za vas. Oscilacije pritiska tokom dana su normalne i zato je bitno poznavati lek i odrediti optimalno vreme za njegovo uzimanje. Nije promlem da popijete do 2 piva dnevno ali pivo (kao količina unete tečnosti) diže pritisak, ako uz to normalno popijete svojih 2 litra vode.