Redovno kontrolisem krvnu sliku koja je do proletos bila dobra, pritisak je do tada bio 115/75. Poslednjih 6 god sam. Pod stalnim stresom, u roku od 48 sati umrli su mi suprug i otac, iz grada sam presla na selo, bila nezaposlena i sama sa cerkom koja je pocela da studira. Od pre 3 godine lecim se od depresije, pijem asentru. Od proleca krvna slika se pogorsala, hol 9, 2, trig 6, 10, suk 7, 4, ast 43, alt 38, urea 4, 8, ta 140/100 mmhg. Od pre 2 meseca sam na dijeti pijem fenoilip caps 1 uvece, omega 3 caps u podne, a sada pocinjem sa prilazid plus 1 na dan. Receno mi je da imam masnu jetru i uvecanu levu srcanu komoru. U klimaksu sam, menstruaciju nisam imala 2 god ali sam pre 3 meseca posle jednog stresa dobila odliv, radjena mi je abrazija, date tablete hormona posle cega sam jos 1 dobila menst i sada opet nista. Ja se brzo zamaram, narocito ako zurim ili se penjem stepenicama i cesto osecam mucninu, nekad sa ubrzanim radom srca i slaboscu. Oba roditelja su mi umrla od srca. Majka se nije lecila, imala je visok pritisak, umrla je sa 56 god od vode koja je ugusila. Otac je imao nizak pritisak, pio je lopion, u 73 god je samo pao, lekar je rekao da je srce eksplodiralo od slabosti. Da li ja treba da izvrsim jos neke preglede i gde ih je najbolje uraditi, treba li da pijen lekove i za jacanje srca? Nadam se da cete mi odgovoriti. Unapred vam se zahvaljujem na strpljenju i srdacno vas pozdravljam

    Odgovoreno: 09. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Holesterol trebate da dovedete ako je moguće ispod 4, 5mmol/l ali fenolip ne utiče na nivo holesterola već samo na trigliceride koji su kod vas isto veoma visoki. Vaš kardiolog treba da kombinuje statin i fenolip. Uradite ultrazvuk srca (pominjete uvećanu levu komoru, ne znam kako je to vidjeno) . Po vašem opisu majka je verovatno imala srčanu slabost. Rečenica da je srce eksplodiralo od slabosti je smešna i netačna, tako nešto ne postoji. Uradite uz srca, proverite krvnu sliku jer anemija može dati takvo zamaranje. Lekovi za jačanje srca vam ne trebaju, iz podataka koje ste mi dali.