Imala sam flebotrombozu desne ruke i desnog ramena.Koje su posledice i koliko ce dugo trajati?Receno mi je prilikom poslednjeg doplera da je vena fibrirala.Proslo je vise od 6 meseci i povremeno osecam neko lagano tistanje u ruci;koliko ce to trajati?Da li dozivotno?Koje su sanse da se bolest vrati?Sta ne smem koristiti u ishrani,tj sta bi trebalo izbegavati?Da li moram piti aspirin do kraja zivota?
    Puno hvala unapred.

    Odgovoreno: 02. 03. 2007.

    • Ukoliko u akutnoj fazi bolesti niste imali komplikacije onda praktično i nema posledica niti će ih biti. Nalaz na Doppleru kaže da je vena fibrozirala a to znači da je trombotičaan materijal u veni zamenjen fibroznim tkivom i da ta vena više nije prohodna. Ali razloga za brigu nema jer će druge vene ruke preuzeti njenu funkciju (odvođenje krvi iz desne ruke u desno srce) a dokaz da se to već desilo je to što Vam ta ruka nije natečena. Tištanje u ruci može biti u vezi sa flebotrombozom ali najverovatnije nije. Da bi odgovorili na to kakve su šanse da se bolest vrati trebali bi da znamo nešto o razlogu tromboze a to je najčešće povreda (trauma), nakon primanja venskih injekcija, kod usporenog toka krvi itd. U ishrani nemate neka bitna ograničenja a aspirin treba uzimati stalno, jer je to veoma uspešna preventiva i venske i arterijske tromboze. I još nešto, dr Dragan Milić je svetski ekspert za ovu oblast pa preporučujem da ako Vas interesuje još nešto da se obratite njemu na ovom istom sajtu.

Komentari na pitanje: #44

    • monika cejovic 07. 11. 2013.

      Imala sam flebotrombozu subklavie u obema rukama i trombozu noge, danas sam dobro zahvaljujuci niskim vaskulacima koji nista ne prepustaju slucaju i vrlo pedantno vode brigu o svojim pacijentima, njima pozdrav a ja sam skoro pa zdrava. . Zivim i hranim se normalno, imala sam dva porodjaja apsolutno zdrave trudnoce su bile kao i deca i samo postujem terapiju koja mi je data a to je sintrom koji pijem sematski.