Postovani imam 29 godina. Pre cetiri godine sam osetio prve ozbiljne srcane probleme, kada mi je ustanovljen pad imuniteta i prisustvo virusa citomegalo. Posle kardioloskih pregleda lekari su posumnjali na miokarditis koji nije dokazan ali od tada ja imam stalne srcane smetnje pracene preskakanjem srca ubrzanim srcanim ritmom kao i povisenim krvnim pritiskom pracenim napadom panike posle cega mi se stanje jos vise pogorsa. Pio sam lekove za jacanje imuniteta u prvo vreme a kasnije i lek konkor od 50mg kao i bromazepam po potrebi. Stanje se tada delimicno poboljsalo ali su se kasnije simptomi iznova vracali. Naponinjem da imam urodjeni blok desne grane, sitnozrnaste fibroze kao i mala mr1+, ef mi je oko 63% , ostali nalazi su u fizioloskim granicama. Kasnije su mi u terapiji bili ubaceni i anti depresivi flunirin koji sam pio oko godinu dana i u tom periodu mi je bilo bolje. Sada osecam iste simptome preskakanja srca ubrzani rad srca u prepodnevnim casovima ali me najvise brine to sto mi se u vecernji casovima puls spusta i do 52 otkucaja u minuti i osecam se lose tj osecam mucninu na srcu. Na poslednjem pregledu kod kardiologa u privatnoj ordinaciji iskljuceni su mi svi lekovi uz obrazlozenje da nema potrebe za beta blokatorima i da je moje srce u granicama normale mada mi tada puls nije bio tako nizak vec sam imao samo preskakanja. Molim vas da mi pomognete i ako mozete objasnite zasto imam tolike promene u srcanom ritmu u odnosu na doba dana i dali je puls od 52 otkucaja opasan po moje zdravlje. Napomiljem da imam povisene trigliceride 2, 24 a normalnu telesnu tezinu i da vodim racuna o ishrani, da sam lose kondicije ali nisam pusac i ne konzumiram alkohol. Unapred hvala

    Odgovoreno: 31. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Panika je najgore što vas može pratiti u bilo kojoj situaciji. Ritam se tokom dana menja i zavisi od mnogo činilaca: pritiska, količine unete tečnosti i soli, napetosti, nikotina, uzetih lekova, umora. . . Puls od 52 nije opasan i generalno ne zahteva terapiju. Kondicija se može promeniti vežbanjem, naravno.