Poštovani, pišem vam u vezi sa mojim bratom sinišom (20) koji je rodjen sa tetralogijom fallot. U londonu mu je sa 20 meseci uradjena intervencija kojom su sanirani neki od problema. . . . Jos tada se znalo da je suzenje na levoj grani arterije i da će morati kad poraste da se resava, mozda stentom. Prosle nedelje smo isli na mr, medjutim aparat za očitavanje parametara im se pokvario. Ono što su nam rekli je sledeće: zbog širine arterije (30) nemoguće je ugraditi valvulu stentom (koji postoji u sirini od 16-22) kataterizacijom, već operativnim putem. Takodje tačnim merenjem treba utvrditi koliko se krvi vraća u d. Komoru (da li je to 120, 130 ili 150ml) . Vidi se da je desna komora dosta uvecana, ali kazu da bi se operacijom valvule to uvecanje smanjilo. Na samom izlazu u levu granu ima znacajno suzenje ali se zbog problema sa valvulom odustalo od ideje da se prosiri stentom. Moje glavno pitanje je kakva su vaša saznanja o upotrebi matičnih ćelija u ovom slučaju? Čula sam da one jačaju srčani mišić, čime bi kupili vreme! Mozda poronadju resenje za ugradnju šire valvule kateterizacijom.

    Odgovoreno: 29. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Matične ćelije se ne mogu koristiti u ovom oboljenju. Ugradnja isključivo aortnih valvula putem katetera je u velikoj ekspanziji (ja sam na kerchoff klinici u nemačkoj video nekoliko) i sigurno je da ta tehnologija napreduje. U srbiji to još niko ne radi. U ovom trenutku operacija je jedino realno rešenje. Gde, nisam siguran. Sigurno da je london vrh te vrste hirurgije, mlad čovek je u pitanju, uradite sve šta je moguće.