Postovani, imam 24 god i prilikom jednog sportskog pregleda radi nastupanja na fudbalskim utakmicama preporucen mi je kardiolog. Otisao sam kod njega i ustanovili su mi da imam vpv sindrom. Receno mi je da ne smem da se bavim fudbalom i ostalim fizickim aktivnostima. Moje pitanja su sledeca: da li je moguce da do sada niko nije primetio da imam vpv sindrom iako sam se profesionalno bavio fudbalom do svoje 22 god iako to zvuci malo ali treninzi su bili dosta jaki odnosno golmanski? Da li jak stres moze da pokaze slicne simptome kao vpv sindrom? Sta mi moze pokazati elektrofiziolosko testiranje? Koliko to steti mome srcu? Unapred zahvalan, marko obradovic

    Odgovoreno: 29. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Wpw sindrom (wolf-parcinson-white) ili sindrom preekscitacije je urodjeno oboljenje gde u srcu postoji jedan dodatni snopić pa se impulsi mogu sprovoditi iz pretkomore u komoru (i obrnuto) i preko njega a ne samo preko av čvora. Ako vam nikada dovoljno stručan lekar nije gledao ekg onda je taj previd moguć ali, nekada je wpw sakriven u qrs kompleksu na ekgu n nije ga moguće videti. Glavni simptom su napadi ubrzanog rada srca gde frekvenca može ići i do 200 u minuti. Elektrofiziologija može locirati taj putić i rešiti ga uz pomoć katetera i ablacije strujom. Ne bi trebalo da šteti, uvek su moguće komplikacije, naravno ali je cilj da vam se pomogne.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #43445