Poštovani! Šta je apsolutna aritmija, koliko je opasna i kako se leči? Hvala

    Odgovoreno: 29. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Apsolutna aritmija je čest poremećaj ritma u starijoj populaciji. Manifestuje se neujednačenim ritmom i glavna opasnost koju nosi je stvaranje tromba u levoj pretkomori odakle oni idu u velike arterije, pogotovu glave izazivajući šlog. Dok je leva pretkomora manja od 40mm ritam se može vratiti u normalu lekovima ili strujnim udarom (elektrokonverzija) . Kasnije je bitno održavati frekvencu ispod 80 u minuti i uzimati lekove koji smanjuju zgrušavanje krvi i time smanjuju mogućnost za trombozu. Postoji i mogućnost lečenja ablacijom na elektrofiziološkom ispitivanju.