Ja imam 21 godinu i sledece probleme: sportom se (barem rekreativno) bavim citav zivot. I krenuo sam tako u cetvrtom razredu srednje skole u teretanu. Vezbao sam bas dosta (verovatno previse) sto svakodnevno u teretani, sto kada se vratim kod kuce. Problem je sto sam veoma malo radio aerobne treninge (trcanje) . I posle 1, 5 godine u teretani, javio mi se bol u grudima prilikom dizanja tegova. Uplasio sam se kao nikada, nisam mogao da spavam od straha par dana. Isao sam kod doktora, rekli su mi da imam mali sum na srcu, nista strasno, ali mi je pritisak bio povisen oko 145-90 (najveci izmeren) . Pa sam radio ekg, ultrazvuk abdomena, analizu krvi, cak i rendgen grudnog kosa i sve je to bilo u redu. Rekli su mi da mogu i dalje da treniram, ali da ne preterujem. Od tada mi se cini kao da mi se ta bol vrati posle 3, , 4 6 meseci, valjda kada preteram sa treninzima. U sasvim sam dobroj kondiciji, odigram npr 10 basketa (do 21) bez problema, sta vise trcim vise i uz manje napora od drugih. Inace, boli me nekada sa leve, nekada sa desne strane, nekada blizu sredine. Bol traje kratko, sekund ili mozda par sekundi. Nje ona nesto jaka da moram da stanem ako hodam. Brine me to sto osecam neki bol u rukama, cini mi se vise u desnoj i u stomaku, vise sa leve strane i retko neku napetost u vratu. Pa sam se uplasio da nije angina pektoris. Ali tesim se kao mlad sam, nikada nisam zapalio cigaretu, zdravo se hranim, sportista sam, a i niko mi u familiji (racunajuci babe i dede) nije bolovao od toga. Inace, setam bas dosta, mislim da predjem desetak km dnevno. Kada sam bio kod doktora poslednji put, preslusao mi je srce i pluca i rekao da je to odlicno. Pritisak mi je bio 130/80. A narednih 10 dana sam merio pritisak i puls kod kuce i uvek je bio u granicama normale (do 140 90 i od 60-80 otkucaja) . Dakle, najvise se plasim da nije angina pektoris, pa me zanima (ako je ne daj boze stvarno to) , moze li se ona izleciti posto sam prilicno mlad? Ne gubim dah kada me to zaboli. Takodje, mogao bih prstom odrediti mesto bola precizno. Nekada zaboli skroz bocno s desna ili s leva na sekundu. A puls mi se ne ubrzava kada zaboli. Inace mi ni ne smeta taj bol koliko me nervira neka napetost u rukama i nerviranje koje osecam s obzirom da sam do pre godinu i po mislio da sam neunistiv. Sve te simptome osecam po nekoliko dana, a narednih nekoliko meseci (3 do 6) uopste ne. Ne rekoh da me nekada zaboli glava (ali na kratko i prilicno retko) ali ja to kao povezujem sa ucenjem (ucim dosta jr sam student) u potiljacnom delu sto takodje ukazuje na visok pritisak: (napisao sam dosta, mada bih mogao i vise detalja dati. Uvek mi bude dobro dan posto odem kod doktora, pa kontam da tu ima i straha dosta. Unapred zahvalan! Ps: planiram otici sledece nedelje na eho srca, pa ili pukovnik, ili pokojnik!

    Odgovoreno: 29. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Da ste sa ovakvim tegobama i sa 21 godinom došli u moju ambulantu rekao bih vam da dodjete na kontrolu za 20 godina. A ovde odgovor: bol koji ste opisali ni na koji način ne može biti angina pectoris niti se kod vas ona može pojaviti u toj dobi. Sa nivoom vežbanja koji imate, aktivnosti uopšte, nije neočekivano da imate povremeno bolove u najangažovanijim mišićnim grupama. Topla voda i aspirin rešiće sve vaše tegobe.