Poštovani i uvaženi dr. Perišić, pišem vam iz hrvatske, s pohvalom da imate jako dobar sajt i vrlo dobre odgovore koje nisam mogao naći ni na jednoj hrvatskoj web stranici. Inače imam 30 god i zabrinjava me što u zadnjih par mjeseci imam osjećaj nedostatka zraka i nelagode u prsima. Ne kao bol već više kao neki pritisak. Često imam ubrzan puls, a povremeno osjetim i preskakanje srca, ponekad nakon nakon jakog udisaja. Tlak mi je obično 120/80, visok sam 175 cm, težak oko 70 kg. Ne pušim, ali sam svakodnevno pod blagim stresom. Bio sam na ekg i kod kardiologa koji me je pregledao. U nalazu stoji da je kardiopulmonalni nalaz primjeren dobi, ali savjetovao mi je napraviti krvnu sliku i 24-satni holter. Krvna slika je uredna (jedino što su eritrociti na donjoj granici) . Napravio sam i hotler i nalaz je sljedeći: ukupno je analizirano 114560 qrs kompleka uz 5, 87% artefakata. Temeljni je ritam bio sinusni, prosječne frekvencije 84/min, najniže 44/min, a najviše 162/min. Bbb: 12 ektopična aktivnost klijetki nije zabilježena dok se ona pretklijetki sastojala od 119 pojedinačnih, politopnih aes. Pomaka st spojnice nije bilo. Vsr je bila u granicama normale: sdnn 120 ms. Kako je moguće da mi je puls bio tako visok? Da li je još riječ o extra sistolama ili? Da li po vama nalaz u granicama normale ili nije? Ako nije što mi je činiti? Unaprijed zahvaljujem i pozdravljam. Ivan

    Odgovoreno: 27. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Hvala na lepim rečima.
      visok puls te frekvence koju ste imali nije neuobičajen u vašoj dobi i zavisi pre svega od fizičke aktivnosti ali i od emotivnog statusa. Ta povišenja pulsa su obično kratkotrajna i ne ugrožavaju vas. Ektopični udari koji se opisuju su ekstrasistole. Nalaz je u granicama normale, budite fizički aktivni, ako je potrebno malo sedativa.