Pre par dana uradjena mi je koronarografija i inplantiran mi je jedan des stent u subokluzivnu leziju medijalnog dela lad sa supostavljanjem protoka timi 3. Angiogragfskim nalazom ustanovljena mi je jednosudovna bolest gde je lad u dugackom segmentu obolela, od visoko proksimalnog do medijalnog u nivou d2. Dominira subokluzivna lezija 99% iza d1 grane, koja je bila infarktna lezija. Promene u proksimalnom segmentu lad iza ove subokluzivne lezije deluju granicno. U proksimalnom segmentu lad stenoza je 50% a u medijalnom, iza opisane lezije, stenoza je manja od 50% . Cirkumfleksna koronarna arterija i rca je bez stenoza. Infarkt sam imala krajem maja 2009. Zakazan mi je cfr za lad u kabinetu za ergometriju. Molim da mi blize objasnite zbog cega se to radi i sta mogu da ocekujem u daljoj terapiji? Jos da napomenem da je doktor hteo da mi implantira jos jedan stent ali bilo je bezuspesno. Nisam dijabeticar, nikada nisam bolovala od hipertenzije ali sam bila dugogodisnji pusac, od maja 2009 bivsi. Pijem plavix, aspirin 100mg, presolol dva puta 50mg, sortis 20mg i fenolip. Holesterol i trigliceride drzim pod kontrolom iako su bili poviseni tokom infarkta. Ekg mi je ovih dana bio sinusni ritam, qs od v1 do v3, negativni t talas od v1 do v4. Infarkt mi je bio prva koronarna bolest. Ja sam iznenadjena sta mi se sve dogodilo za kratko vreme ali nisam zaplasena, zivim normalno, vec dva meseca radim i idem na posao jer se tako psihicki bolje osecam. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 20. 10. 2009.
    • Poštovana,
      U najmanje 30% ljudi infarkt je prvi znak bolesti. Ne znam šta je cfr, verovatno je vezano za način opterećenja i izazivanja povišene frekvence koja treba da pokaže ima li ishemije ili nema. Mislim da je pametno što se počeli da radite. Ne zaboravite, vi ste sada zdraviji nego pre infarkta i živite zdravije. Nemojte se ugojiti!