Poštovani, moj otac ima 58 godina, a od svoje 32 godine ima povišen holesterol i trigliceride u krvi koji nikad nije lečio, već ga je koliko toliko regulisao ishranom. U zadnjih 3 godine često ima povišen pritisak, oseća slabost i ima blagu nesvesticu i posle merenja holesterola u krvi vrednost je bila maksimalna koliko aparat može da izmeri. Hitno su ga poslali kod kardiologa koji mu je dao da pije lipanor. Lipanor je delovao donekle, a sada više ne deluje na holesterol i trigliceride, tako da sada ima opet visok nivo holesterola, a takođe oseća i mučninu. Moje pitanje glasi: šta bi najbolje bilo uraditi da mu se snizi holesterol, da li bi bilo dobro otići na snimanje krvnih sudova i šta bi se time moglo postići, u kojoj ustanovi bi mu najviše pomogli, unapred zahvalan milinko.

    Odgovoreno: 15. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Vaš otac je pacijent koji zahteva lečenje lekom iz grupe statina sem ukoliko nije kontraindikovano. Kako ima i povišen krvni pritisak i vrtoglavice sve govori da bi trebalo obaviti pregled kardiologa.