Postovani, imam 31 godinu, visok sam 176cm / 63kg od marta ove godine imam problema sa bolom u grudima koji se javlja iz cista mira. Sve je pocelo kada sam u sred noci osetio peckanjei tahikardiju (oko 120 otkucaja) . Nekoliko puta ustajao sam iz kreveta i nakon toga otisao sam kod svog lekara. Uradjen mi je ekg u mirovanju, gde je zapazena blaga st elevacija u v2-3 a aplatirani t talas u d3, avf, medjutim s obzirom na to da sam se u mladosti bavio atletikom (trcanje 1000 - 5000m) receno mi je da je to verovatno posledica uvecanja srca. Inace u stanju mirovanja, otkucaji su mi izmedju 45 i 60. Nakon toga otisao sam kod interniste gde je ponovo radjen ekg i nalazi tada su bili sledeci: na plucima normalan disajni sum, srcana akcija ritmicna, tonovi jasni ta 140/100. Nakon toga radio sam analizu krvi gde i snimak srca/pluca. Analiza krvi pokazala je povisen nivo holesterola (7. 03mmol/l) dok su ostale vrednosti bile u redu. Snimak pluca je takodje bio u redu. Nakon toga sve dijagnoze upucivale su na tahikardiju kao posledicu stresa, koja se nakon terapije concor tabletama 1x1/2 (5mg) smirila. Nakon togau nekoliko navrata desavali su mi se hipertenzivni napadi (160/100) medjutim i u takvoj situaciji kad je radjen ekg, nalaz je bio uredan. Skoro sam radio test opterecenja koji je bio negativan, dakle nije bilo simtoma koji bi ukazivali na ishemiju. Medjutim test sam radio pod terapijom nebilet 1x 1/4 (5mg) posto mi nije receno da treba da prekinem terapiju nekoliko dana pre testa. Test je prekinut posle treceg minuta, 4. Stepena opterecenja zbog zamora pacijenta i postignute fs 170/min. Tokom testa presao sam 1148m i tokom testa javljala mi se blaga vrtoglavica i prolazno stezanje u grudima tokom odmora. Ta se kretao od 120/90 do 200/90 da bi 5 min nakon opterecenja iznosio 140/80. Deset minuta nakon opterecenja fs 90/min. Tokom testa u pracenim odvodima javlja se nesignifikantna ushodna st bez poremecaja ritma. Takodje i u svim drugijm slucajevima kada sam izlozen fizickom naporu, bol u grudima se na javlja. Holter ekg i eho srca nisam radio, ali ne znam koliko bi i imalo svrhe s obzirom na to da sve sto bi sugerisalo na ishemiju srca (sem bola u grudima) kod dijagnosticiranja nije zabelezeno. Pokusao sam da iskljucim i samo pomisao na to da imam koronarnih smetnji, medjutim bol koji se javlja me muci. Sto se samog bola tice njegova ucestalost i intezitet kao i trajanje varijaju, kao i propratni efekti tokom samog napada. Tahikardije mi se vise ne desavaju, sem kada sam izlozen naporu, ali to uzimam kao normalnu stvar, medjutim nakon napora fs dugo ostaje veoma visoka kao i ta. Fizicki sam veoma aktivan, tako da nedostatak kondiciji nije problem. Kada se bol javi, osecam ga kao bol same grudne kosti koji se ponekad javlja i kao stezanje u donjem predelu grudnog kosa, i ne siri se prema ektremitetima ili vilici. Takodje u takvim situacijama imam problema sa udahom, jer uvek osecam da ne mogu da udahnem koliko je neophodno. Bol se pri udahu ne pojacava niti smanjuje, ali traje u intervalima od nekoliko minuta do cak nekoliko sati! Naravno svestan sam da anginozni napad ne bi mogao da traje toliko, ali ono sto mi se gotovo redovno desava tokom takvog stanja su skokovi ta i tada osecam i nesvesticu i vrtoglavicu. Sto se stresa kao moguceg uzroka ovog stanja tice, nikada nisam imao slicnih problema, i zaista ne postoji uzrok koji bi ukazivao na to, mada mi je tokom poseta lekarima to predocavano kao moguc uzrok mog stanja. Ono sto me zabrinjava jeste da li taj bol moze imati veze sa nekim drugim organskim faktorom ili oboljenjem nekog unutrasnjeg organa. Takodje plasi me i to sto se taj bol ponekad javi u toku voznje, kada osecam da gubim koncentraciju zbog vrtoglavice koja se javlja i osecam se prilicno odsutno u tim momentima. Ne znam da li moze imati neke veze, ali u janurau ove godine operisao sam krajnike, jer su mi dugo stvarali probleme, i nakon toga 10 dana posle operacije rana mi je prokrvarila u sred noci. Krvarenje nije bilo obilno, ali se stvorio ugrusak koji mi je sprecavao disanje, tako da sam dok nisam dosao do bolnice skoro ugusio. Nekoliko meseci nakon te operacije (laserski) pojavio se taj bol u grudima koji traje evo vec nekoliko meseci. Takodje uradio sam i snimak kicme, posto je postojala sumnja da mozda deformitet kicme uzrokuje bol u grudima, ali snimak je bio uredan. Dugo vremena provodim ispred racunara s obzirom da se profesionalno bavim grafickim i web dizajnom. Trudio sam se da budem sto je moguce opsirniji i obuhvatim sve faktore koji bi mogli imati uticaja i subjektivne i objektivne. Molim vas za odgovor i hvala!

    Odgovoreno: 15. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Kako ste do detalja opisali nalaze svih kardioloških pregleda koji sa velikom sigurnošću isključuju koronarnu bolest savetujem vam da se javite pulmologu, uradite spirometriju i grafiju pluća kako bi proverili njihovu funkciju. Pregled gastroenterologa dolazi kao druga mogućnost jer vraćanje želudačne kiseline u jednjak (gorušica) može dati slične tegobe. Od kardioloških pregleda 24h holter ekg-a bi pokrio svaku eventualnost.