Poštovani. Zovem se sadija i živim u lukavcu kod tuzle moj muž je imao petog aprila ove godine akutni srčani infrakt u maju mjesecu je urađena koronarografija. Pošto se radilo o jednosudovnoj koronarnoj bolesti hitno je inplantiran stent. Lijekove pije redovno ali se psihičko stanje pogoršalo. Stalno mjeri pritisak broji otkucaje srca žali se na bolove u prsima kaže stalno ga probada na lijevoj strani pritisak bude 120sa 80 za deset minuta 90sa60 sa 53 otkucaja u minuti boji se hrane nezna šta smije a šta nesmije nisu mu dali nikakvu dijetu. Zbog tog psihičkog stanja prepisan mu je saroksan mislim da se tako zove ali ih je prestao pit kaže smetaju mu. Zamolila bi vas da mi modgovorite uz ovu njegovu silnu nervozu i strah od ponovnog infrakta postoji li mogućnost da se infrakt ponovi. Hvala

    Odgovoreno: 15. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Vašem suprugu je svakako neophodno praćenje od strane psihijatra kako ima pojačan strah i kako neredovno uzima propisanu psihijatrijsku terapiju. Infarkt miokarda je moguć kod svih pacijenata koji su ga imali ali je rizim moguće svesti na minimum redvnim uzimanjem terapije i redovnim kontrolama kardiologa.