Poštovani imam 2 pitanja za vas i jako cu vam bit zahvalna ako mi odgovorite: 1. Da li je opasno kada je puls 48, , , a ako dodje do 30, onda se mora ugradjivati mehanizam radi brzeg rada srca, koliko to moze pomoci a koliko odmoci covjeku sa takvim pulsom, i eventualno ugradjenim mehanizmom? 2. Koliko je opasno ako je uvecana jedna od komora srca, ili pretkomora? Lekovi koje su mi dali su cardiopirin, i presolol, zbog povisenog krvnog pritiska koji je 140/90, ili 150/100, , , molim vas odgovorite mi, sta je najbolje za tako nesto, jako sam zabrinuta, nemam gušenje, kadkad mi trni lijeva ruka, , , može li bit da je uzrok svemu tome nervoza? Koristim cigarete na zalost. . , i koliko zvake sa 2 mg nikotina pomazu u odvikavanju od cigareta? Molim vas za odgovor, jako sam zabrinuta! Hvala vam mnogo!

    Odgovoreno: 13. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Usporen srčani rad može biti opsasan. Ponekad kada puls padne jako nisko 30/min. Može doći do gubitka svesti i povređivanja. Radi odluke o ugradnji pacemakera potrebno je obaviti kardiološki pregled i holter ekg-a. Tbl. Presolola koje uzimate usporavaju rad srca, da li ste sigurni da ih uzimate u propisanoj dozi? Cigarete morate ostaviti, ne uz pomoć guma za žvakanje već snagom svoje volje. Zakažite vanrednu kontrolu kod svog kardiologa.