Postovani doktore, imala sam prelom karlice(imam 74god.),zbog mogucnosti nastanka tromba mi je dat lek Farin, jacine 5mg, doza je bila pola tablete.Vrednost INR-a je prve nedelje bila 1,33,nakon sedam dana vrednost je bila 2,07, a sada je ,nakon trece nedelje,vrednost 2,97.Posto se vrednost INR-a povecava, da li bi trebalo da povecam dozu leka i koliko i trebalo da uzimam ?
    Unapred zahvalna, Radojka

    Odgovoreno: 02. 03. 2007.

    • Poštovana Radojka, Farin spada u grupu oralnih antikoagulantnih lekova što znači da smanjuje koagulabilnost krvi tj. smanjuje zgrušavanje krvi i na taj način smanjuje mogućnost nastajanja tromba. Postoje bolesti i stanja koja pogoduju nastanku tromba, a ovakve povrede kao kod Vas spadaju u tipične bolesti u kojima se vrši prevencija davanjem Farina. Doza leka u organizmu i stepen njegovog dejstva se određuje merenjem INR što se radi u Zavodu za transfuziju krvi u Kliničkom Centru u Nišu. U Vašem slučaju optimalno bi bilo da INR bude između 2 i 3. S obzirom da vrednost INR raste doza leka treba da se smanjuje a nikako povećava. Dozu leka odrediće lekari Zavoda za transfuziju prilikom određivanja INR-a. Znači, javite se sa uputom za INR što pre i dobićete potreban odgovor.