Poštovani, Prošle godine u julu mesecu imali smo smrtni slučaj u porodici.Suprugov ujak (49 god)je preminuo iznenada od infarkta. Tada smo na insistiranje moje svekrve i suprug i ja otišli na pregled kod kardiologa, koji nam je uradio EKG.Suprugov nalaz je bio dobar, ali meni je rečeno da imam veoma blagu anginu pektoris. Sem nervoze i unutrašnje napetosti ja ništa nisam osetila. Moram da priznam da sam jako velik paničar, kao i da sam se veoma opteretila tom vešću. Imam 39 godina i mislim da me hvata neka vrsta predklimaksa, naime imam često nalete vrućine. Ono što me zabrinjava je što mi gornji deo dekoltea često crven (na dodir pobeli), čak osetim i neko žarenje ispod kože u tom predelu. Molim Vas odgovorite mi, da li je to od srca (možda simptom angine p., posledica volunga ili sam ja konstantno napeta?). Recite mi inače koji su simptomi angine p., odnosno šta ja trebam da osetim ili neosetim? Unapred hvala

    Odgovoreno: 03. 04. 2007.

    • Jedan moj kolega je imao rečenicu: -Mi doktori lako lepimo dijagnoze, a pacijenti treba da žive sa njima. Mislim da nemate ama baš nijedan simptom angine pectoris a ako želite i da je sprečite pozabavite se malo faktorima kardiovaskularnog rizika (ako ih imate): gojaznost, pušenje, povišene masnoće u krvi, hipertenzija, dijabetes...Crvenilo koje opisujete je najverovatnije neurodermatitis i nije bolest, već reakcija preosetljivog organizma.