Dragi doktore, ka, vec 7godina godina koristim enalapril od 10 mg. - /2x10/dnevno. Tri godine sam bila potpuno mirna i zadovoljna, a onda se desilo da je pritisak poceo da mi seta gore-dole, zatim polugodisnja hipertenzivna kriza sa pritiskom i preko 24o, a da nicim nije mogao da se skine, zbog cega sam bila na bolnickom ispitivanju, na internojb. Sve, sto se tice endokrinog sistema je bilo u redu. Krize su su same od sebe, postajale krace i slabije. Sada sam relativno dobro, mada i da dalje ne mogu da kazem da mi je pritisak stabilan. Ali ti skokovi su sada znatno blazi. Od terapije i dalje koristim enalapril od 10 mg, i lorazepam od 1mg. Norvaks, kao dodatni lek mi je izbacen jer na njega uopste nisam reagovala. Takodje sam imala veoma lose reakcije na beta blokatore-oni bi mi drasticno usporili puls/i ispod 50/, a pritisak bi ostao isti. Moj problem je u tome sto osecam da mi enalapril nije dovoljan, jer poslednjih meseci vidim da mi u popodnevnim satima pritisak ode i do 160, ponekad se sa istim i probudim. Posto imam znatno suzenje verterbralnih artija-to je pristisak koji mi pravi problem. Dobila sam utisak da mi je u takvim trenutcima mirovanje uz lorazepam najefikasnije. Zato imam dilemu: da li sam mozda *oguglala* na enalapril, ili su to i dalje oni slucajevi kada mi, iz nepoznatih razloga, lek ne deluje. Zelim da vam kazem da se u potpunosti pridrzavam dijetetskih saveta/so i sve vrste masnoca, osim maslinovog sam gotovo izbacila iz ishrane. Setam kad-god mi to vremenski, pa i zdravstveni uslovi omogucavaju, mada mislim da bi trebalo cesce, ali upravo zbog nestabilnog pritiska, cesto nisam u prilici. Imam 59. Godina i druge zdravstvene probleme nemam. Bila sam opsirna, nadam se da cete imati vremena da procitate i date mi savet da li da promenim lek i uzmem neki drugi iz grupe ace inhibitora, ili da enalaprilu dodam jos nesto. Hvala vam unapred p. S. Jedanput nedeljno pijem diuretik-lometazid, svako dugo vece sortis od 10 mg i svako jutro aspirin od 10mg.

    Odgovoreno: 13. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Savetovao bih zamenu enalaprila lekom iz grupe ace inhibitora ali novije generacije koji deluju 24 sata i ne dozvoljavaju oscilacije krvnog pritiska. Hipertenziju je nekada potrebno lečiti kombinacijom lekova različitog mehanizma delovanja u manjim dozama. Svakako konsultujte svog kardiologa.