Poštovani doktore Perišiću, Zovem se Mirko, imam 49 godina, visok 184, težak 95 kolograma. U proteklih godinu ipo dana imao sam u dva navrata napade PSVT i tom prilikom broj otkucaja je bio od 250 do 280 u minutu. Posle ukazane pomoći i lečenja u intenzivnoj nezi, srčani ritam se normalizuje posle 3 - 4 sata. Ispitivanja sam radio u VB Niš i VMA Beograd gde je rađen EHO srca i nađen obostrani prolaps mitralne valvule, dominira prolaps zadnjeg, MR 1+. Aortni koren proširen do 4,4cm, dok je ascedeni deo izmenjen, proširen do 5,1cm, aortna valvula trivelarna. Blaga AR do 1+. Nalaz selektivne koronarografije:A.Cx je dilatirana u proksimalnom i medijalnom segmentu, na DKA vidi se umerena stenoza pre odvajanja PD. Takođe pronađena je i praezofagealna hijatalna hernija. Dg. na otpustu su Prolapsus valv. mitralis i Arrhythmia abs. paroximalis. Od terapije sam dobio: Midol 1/2, Plavix 75mg 1x1, Sotalol 40 mg 2x1, Isosrb R 1+1+0 i Bromazepam 1,5mg 2x1. Navedenu Th. redovno koristim, stim šro na savet! lekara više ne korstim Plavix i Isosrb. U poslednje vreme osećam bolove u grudima u predelu grudne kosti koji su manifestuju kao stalni pritisak a često se dešava i da ostanem bez daha. Podseti me u tim prenucima na početak napada tahiaritmije što me dodatno uznemiri. Nekada to prođe brzo ali češće to traje malo duže. Nisam pušač i nemam povećane trigliceride i holesterol. Molim Vas doktore da mi odgovorite da li je u mom slučaju dovoljna medikamentozna terapija ili je potreban drugačiji tretman. O nekim metodama sam čuo da se rade u Beogradu na Internoj A klinici kod profesora Grujića. Sve pohvale za ovaj izuzetan sajt. Unapred hvala!

    Odgovoreno: 03. 04. 2007.

    • Poštovani Mirko, frekvenca srca između 259 u 280 se veoma tećko podnosi jer je pri toj frekvenci rad srca neefikasan tako da mislim da je frekvenca morala biti manja ili je u pitanju frekvenca pretkomora. Moguća dijagnoza kod Vas je: Preekscitacioni sindrom eventualno WPW sindrom, i u tom slučaju bi Vam trebala intervencija elektrofiziologa(to je profesor Grujić ) u KC Srbije ili na Institutu DEDINJE. Odluka o elektrofiziologiji treba da se zasniva na podatku kako često imate napade PSVT, koliko je visoka frekvenca i koliko Vam smetaju.Ako se napadi budu javljali češće od jednom u 3 meseca uradite elektrofiziološko ispitivanje,