imam vitium aortae pp.stenosis ostii art.sin. , leva komora normalnih dimenzija,edd 4,8 , esd 3,0 , ef 60% zadebljalih zidova, lp 3,1, dk 2,3 , aorta 3,2 ,aortni zalisci kalcifikovani. ar 2+, max. gradient 50mmhg srednji 30mmhg,mr 1+,perikard b.o. Da li se ista moze uraditi povodom ovog problema? jer i pored terarpije se ne osecam dobro-terapija:concor,monopril,tulip,diunorm. Zahvaljujem unapred

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Kada gradijent između leve komore i aorte pređe 70mmHg onda treba operisati i ugraditi veštački zalistak. Do tada samo medikamentna terapija, a terapija koju dobijate je odgovarajuća.