Postovani doktore, postavicu ponovo svoje pitanje posto izgleda prosli put nije stiglo do vas. Imam 22 godine i pre cetiri godine mi je uspostavljena dijagnoza respiratorne aritmije. U poslednjih pola godine ukazala se potreba za upotrebom kontraceptivnih pilula zarad sprecavanja ponovnog pojavljivanja ciste na jajniku, ali ginekolog kaze da ne sme da mi prepise pilule zbog aritmije dok se ne konsultujem sa kardiologom. Dakle, ono sto mene konkretno zanima je da li smem da koristim kontraceptivne pilule. Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 24. 03. 2008.
    • Respiratorna aritmija je fiziološko stanje i znači: pri dubokom udisaju povećava se negativni pritisak u srčanoj duplji, povećava se priliv krvi u desno srce i frekvenca srca ubrzava. Obrnuto, pri dubokom izdisaju (ekspirijumu) frekvenca srca se smanjuje. Kontraceptivne pilule i ova vrsta aritmije su bez dodirnih tačaka, smete da ih koristite.