Molim vas da mi objasnite sledecu dijagnozu, iz cega se sastoji hirurski zahvat i da li ga preporucujete s obzirom na ukupno zdravstveno stanje: i20 angina pectoris crescendo. Hypertensio arterialis. Hyperlipoproteinaemia. Diabetes mellitus typ ii - iz. Stenosis aci bill gr mediocris. Navodi bolove u grudima pri naporu, vise godina unazad, a poslednjih mesec dana tegobe su se intenzivirale, javljaju se skoro svakodnevno, kupira ih ntg-om. Nyha klasifikacija: ii ostala patoloska stanja: stenosis aci sin 50% et aci dex 35% . Faktori rizika za bolesti srca i krvnih sudova: hipertenzija, hiperlipidemija, dijabetes, hereditet. Na prijemu ta (mmhg): 120/70, puls fr 70/min, svesna, orijentisana, afebrilna, eupnoicna, pokretna, te odaje utisak srednje teskog bolesnika, normalan disajni sum, srcana akcija ritmicna, tonovi tisi, blag sis. Sum nad av. Ekstremiteti: bez otoka i deformiteta. Obostrano u preponama uredne arterijske pulsacije, oslabljene nad obe art. Dorsalis pedis i ne palpabilone nad obe art. Tibialis post. Klaudikaciona distanca oko 10m. Navodi i bolove u butinama. Ekg na prijemu: sinusni ritam, fr 70/min, levogram, sves, r/s u v2-v3 i bez st i t promena. Dopler indexi: obostrano adp i atp 1, 0. Uradjena je invazivna kardioloska dijagnostika bez komplikacija. Zakljucak kardiohiruskog konzilijuma: indikovana hirurska revaskularizacija miokarda bypass ria, rcx, acdx.

    Odgovoreno: 13. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Vema je preporučena operacija kardiohiruške revskularizacije srčanog mišića. Reč je o operaciji na otvorenom srcu (jedan od većih hiruških zahvata u medicini) koja svakako nosi rizik ali je to najbolje rešenje za vas. Kako je to konačni zaključak konzilijuma tako treba i postupiti. Nastojte da to bude što ranije jer imate više faktora rizika za ponavljanim kardiovaskularnim i neurološkim događajima.