Bolest srca prosle godine u martu mesecu mi je utvrdjena dijagnoza bolesi na klinici za kardiovaskularne bolesti pod nazivom > insuff. V. Mitralis gr. Maioris 4. Stepen, cmp shr dilativa. Ishemijska bolest srca. Arrhythm ia extrasistolica ventricularis et superventricularis. Konzilijum lekara specijalista sa klinike dedinje je indikovao operaciju i stavljen sam na listu cekanja posto nemam novca da platim operaciju ali mi je skrenuta paznja da bih trebao da kopam i rukama i nogama da sto hitnije stignem na operaciju. Trenutno sam 116. Na listi cekanja. Neki kardiolozi u stampi nayivaju ovu listu; ekanja -listom smrti i kazu da 30 posto nikada ne doceka operaciju jer pre toga pacijen umire. Ja se licno osecam veoma lose, brzi zamor, tesko disanje, makaksalost celog organizma, bolovi u ekstremitetima. Po nekad prelezim celi dan a aktivnost je svedena na minimum. Nemam nikakve voljne dinamicke zelje. Interesuje me da mi bey ikakvog uvijanja kazete koliko je to teska bolest, da li ugrozava zivot, jer u izvestaju lekara stoji da sam u visokorizicnoj grupi kardiovaskularnih bolesnika i da se jedino operacijom moze smanjiti rizik akcidentalnih kv komplikacija. Moli samo na iskrenost jer kod mene strah ne postoji. Veliki pozdrav i hvala na razumevanju.

    Odgovoreno: 09. 10. 2009.
    • Poštovani,
      Vi imate mitralnu manu i to mitralnu regurgitaciju, krv se vraca iz leve komore u levu pretkomoru velikim intenzitetom. Glavni problem je borba protiv srcane slabosti sto znaci lekovi, manje soli i tecnosti. Aktivnost minimalna da bi se smanjili zahtevi srca. Bolest jeste takva da ste u grupi visoko rizicnih pacijenata.