Poštovani Doktore, imam 43 godine i pijem Prinorm 1/4 već sedam godina. Pritisak sam dobila u trudnoći i od tad se vodi kao povišen. S jeseni i proleća počne da varira, tako da sam od lekara dobila da pijem i Tritace 2,5 . Moj problem je što ovih dana osećam bubnjanje u ušima i kad izmerim pritisak dobijem zbunjujuće vrednosti. Nekad je nizak 110/70 , a nekad 140/95, a isti simptomi, prosto čujem svoj krvotok u ušima. To me jako uznemirava. Inače sve kardiološke obrade sam prošla, čak sam radila i CT-koronarografiju na multidetektorskom Ct aparatu i rezultati su bili dobri. Vrednosti holesterola su normalne. Test opterećenja je prekinut u prvom minutu III stepena opterećenjem po Bruceu zbog pojave zamora uz skoro dostignutu planiranu submaksimalnu srčanu frekvencu. Krvni pritisak je kretao od 150/90, u momentu prekida 160/100, posle 5 minuta odmorA 130/90. Molim vas doktore da mi preporučite ,ako ima neki novi lek koji bi ,,držao,,pritisak na 120/80. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 03. 04. 2007.

    • Krvni pritisak nije konstanta već je odraz homeostaze mnogih spoljnih i unutrašnjih činilaca. Pritisak u Vašim godinama ne bi trebao da orelazi 140/90mmHg i s obzirom da je najčešće u granicama normale možda je potrebnaa mala korekcija doze lekova koje inače uzimate a ne uvođenje nekog novog leka. Porast pritiska tokom fizičkog opterećenja je očekivan a po Vašem opisu testa mislim da imate lošu kondiciju i da Vam je potrebno više fizičke aktivnosti. Ako imate višak težine po njenom smanjenju biće lakše kontrolisati pritisak.