Postovani, imala sam tri godine zaredom akutni oblik mioperikardita, nemam etimologiju. Poslednjih meseci imam svakodnevne tegobe-jak bol u grudima, gusenje, tahikardije, ali je bol najveci problem jer je neverovatno jak. Nekoliko puta sam dozivela kolaps. Poslednja dijagnoza kardiologa je prolapsus valvuae mitralis, insuff. V. Mitralisi/ii, insuff. V. Tricuspidalis gr. I. I naravno hiperhogeni perikard u predelu leve komore. Nisam jos uradila ergometriju i holter jer sve usluge placam. Ct grudnog kosa je u redu, atp, stitna zlezda, rentgen stomaka, zeluca, analize krvi. . . Sve je ok. Recite mi da li prolaps moze da uzrokuje tako jak bol, i da li postoji mogucnost komplikacija u trudnoci i pri porodjaju? Hvala najlepse. Inace imam 33 god,

    Odgovoreno: 09. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Ne verujem da prolaps moze da stvori tako jak bol kao taj koji opisujete ali bol sigurno ima poreklo vezano za mioperikarditis koji ste imali. Trebali bi da pomognu lekovi tipa antireumatika ili opstih analgetika, poput brufena (ibuprofen) . Mislim da vam ne treba ergometrija. Nije velika mogucnost komplikacija u trudnoci.