Postovani doktore, moja majka ima 57 godina i dugo godina boluje od visokog pritiska. Ima visak kilograma, pusac je, vodi dosta stresan i fizicki naporan zivot, jednom recju spada u one visokorizicne bolesnike. U porodici ima slucaj starijeg brata koji je godinama slogiran i sestre koja je umrla iznenada u snu, takodje od visokog pritiska. Povremeno menja terapiju, sad trenutno pije enalapril 2 puta po 10mg, prinorm 2 puta po jednu cetvrtinu i vazotal 1 dnevno. U poslednje vreme cesto oseca umor, tezinu u grudima i mozda cak 2 godine intenzivno znojenje tokom celog dana. U menopauzi je vec 7, 8 godina. Krvna slika joj je u redu, stitna zlezda takodje i pluca. To su joj lekari savetovali da prekontrolise kad se zalila na simptome koje sam navela. Mozete li dati vase misljenje o lekovima, njenom stanju i simptomima. Zivim odvojeno i veoma brinem i ne znam kako da pomognem. Hvala unapred

    Odgovoreno: 09. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Ako lekovi koje uzima drze pritisak u fizioloskim granicama onda je sve u redu. Pritisak mora biti ispor 140/90mmhg. Mozda bi zbog prisutnih faktora rizika trebalo da uradi test opterecenja. Simptomi nisu ubedljivi za srce.