Postovanje, potreban mi je savet u vezi mog oca. Naime, pre 4 meseca su pocele da mu oticu noge ispod kolena i oko clanaka. Oduvek je imao problema sa visokim pritiskom ali ne bio nemaran, nije posecivao lekare. Tad (pre 4 meseca) je konacno (zbog otoka) otisao kod doktora. Dijagnoza je i50. 0-insufficientia cordis congestiva (sa dodatnim dijagnozama-ako mogu tako da kazem: i10-hypertensio arterialis essentialis promaria; i11-morbus cordis hypertensivus) . Kardiolog mu je prepisao sledecu terapiju: concor 1x5mg, monopril 2x20, aspirin 1x100, norvasc 1x10, lorista 2x50, hemopres 1x1, alfapres 1mg. Redovno uzima lekove vec 4 i po meseca. Pritisak se regulisao i on se bolje oseca u smislu da se ne zamara tako brzo kao ranije i sl, medjutim. . . Otok na nogama i dalje stoji! Bio je na bolovanju do pre mesec dana. Prvog radnog dana (nakon bolovanja) odmah su pocele noge ponovo da oticu. Cak i kada miruje, vikendom, ista je prica. Lekari su mu promenili terapiju u smislu sto su izbacili lekove: alfapres, hemopres i norvasc. Molim vas, recite mi da li je terapija dobra i da li treba nesto menjati. Lekar koji leci bolest mog oca na svakoj kontroli samo prepisuje recepte, na pitanja o otoku ne daje odgovor. Otac ima 57 godina. Nadam se da cete mi izaci u susret, jako je vazno. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 02. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Kako se radi o kompleksnom kardiološkom bolesniku sa dijagnozom zastojne srčane insuficijencije neophodan je pregled kardiologa kako bi se procenilo koliko je oslabljena funkcija leve komore srca i propisalna adekvatna terapija.