Radjen mi je eho srca i nalaz kaze: leva komora uredu. Aorta u korenu 3. 6cm, valvula trolisna, kuspisi egenerativno izmenjeni bez znacajnijeg gradijenta. Lp4, 0cm, minimalna do 1 +mr sa prolapsom pmk. Perikard bez stranog sadrzaja dk 2, 1cm. M mode-lk edd 5, 3 cm esd 3, 3 cm, s 1, 1cm, zz 1, 1cm, dk 2, 1cm. Radjen mi je i holter ekg-a al nalaz je necitko napisan pa nemogu vam preneti u originalu ali mi je dr. Prcovic rekla da nesmem da dozvolim da imam temperaturu jer ce doci do infekcije srca. Interesuje me dal mi vi mozete reci dal tu postoji neka granica il treba da reagujem odmah antibioticima, kako mi je vec doktorka rekla. Interesuje me vase misljenje o gore navedenom. Pritisak mi je nizak a u zadnje vreme je poceo da varira i pijem propranol vec 2 godine. Unapred vam hvala.

    Odgovoreno: 02. 10. 2009.
    • Poštovana,
      Ehokardiograski parametri koje ste naveli su u rangu normale. Degenerativno izmenjeni srčani zalisci nose blago povišen rizik od razvoja bakterijskog endokarditisa te pre stomatološke intervencije (extrakcija zuba) ili hiruškog zahvata morate biti zaštićeni sa jednom ili dve pulsne doze antibiotika širokog spektra. Lek koji uzimate za povišen krvni pritisak bi mogao biti zamenjen lekom novije generacije iz iste grupe lekova što bi ste trebali učiniti sa vašim ordinirajućim lekarom.