Poštovani doktore izvinjavam se na opširnom pitanju al potreban mi je vaš savet jer nisam sigurna kome da se obratim. Moj problem je sledeći.Imam 38 godina pušač sam i blago gojazna. 2004 godine pojavio mi se povišeni krvni pritisak. 160/110mmHg.Ta godina je za moju porodicu i mene bila veoma stresna(smrtni slučajevi,canceri..)i mislila sam da je to posledica stresa ali sam otišla kod lekara a zatim i na specijalistički pregled .Urađen mi je 24 časovni holter i rezultati su bili u granicama normale.UZ srca i abdomena je u redu.Labatoriski nalaz krvi i štitne žlezde takođe.Dijagnoza-Hypertensio arterialis -Obesitsas.Dobila sam terapiju prvo atenolom o onda presololom koja mi nije odgovarala i sada sam na monoprilu 10 mg ujutru(u slučaj da se pritisak ne normalizuje pojačano na 20 mg.)Do ove godine pritisak je bio manje više normalan( povišen pri promeni vremena i PMSa.)Sada mi pritisak varira od normalnog (2-3 nedelje)do prošle nedelje izuzetno visokog200-220/125-130mmHg nadam se da je greška u aparatu jer mi je juče izmerio 206/160mmHg.Tegobe koje osećam su vrtoglavi! ca,pulsiranje u glavi,mučnina nekad sa povraćanjem,opšta malaksalost i drhtavica.Primetila sam mi ponekad trne leva šaka i da mi se koči palac na levoj ruci.(od pre dva dana bol u listu leve noge sa osećajem toplote i trnjenjem pete)napominjem da sa levoruka a ovih dana i izuzetno aktivna.Ponekad mi se javi i bol u levoj plećki ili ispod leve dojke ali posle operacije žuči imam osetljiv želudac pa nisam sigurna da li je to možda uzrok. Otac mi je srčani bolesnik i operisao je cancer nadbubrežne žlezde(za koju čujem da može da pravi probleme) zbog čega me i plaši odlazak kod lekara.Vidim da ova terapija više nije dovoljna pa bih molila vaše mišljenje odakle da krenem i koje analiza moram da uradim.Unapred hvala.

    Odgovoreno: 18. 03. 2008.
    • HIpertenzija je najčešće esencijalna( bez vidljivog i poznatog uzroka ) ali jedan mali broj (do 3%) svih hipertenzija su sekundarne, tj. bolest nekog drugog organa dovodi do povišenog krvnog pritiska. Potreban Vam je pregled nefrologa (zbog nefrogene hipertenzije), endokrinologa (nadbubreg) i naravno ozbiljan kardiolog, jer Vi imate i simptome visokog pritiska. Predloženi pregledi su: EHO bubrežnih arterija, EHO nadbubrega, EHO srca. Terapija se mora korigovati prema nalazima.