Postovani doktore,veoma sam zabrinuta,pa Vas stoga molim da mi pojasnite neke termine.Majka mi je dugi niz godina srcani bolesnik,danas je radila ultrazvuk srca koji je pokazao uvecanje leve i desne pretkomore,ali nas je zabrinula doktorkina izjava da nioje u redu SPDK koji je izmeren 36 mmHg,da li je to opasno po njen zivot i o cemu se rada. A Zakljucak nalaza glasi: Aorta normalne sirine u korenu,sentralno postavljenih veluma,ocuvane sistolne separacije veluma,urednog protoka.Leva komora normalnih dimenzija,debljine zidova,bez segmentnih ispada u kontraktilnosti.Mitralna valvula uredne morfologije,registruje se sasvim mala,hemodinamski beznacajna MR u vecu levu predkomoru.Desna komora granicne dimenzije,registruje se TR 1+ sa indirektno izmerenom SPDK 33mmHg,Perikard b.o.

    Odgovoreno: 18. 03. 2008.
    • SPDK znači sistolni pritisak desne komore i on jeste povišen kod Vaše majke. Uz ostatak ehokardiografskog nalaza sem lako uvećanih pretkomora nema drugih patoloških detalja. U ovom trenutku nema neposredne opasnosti po đivot Vaše majke, postoji povećana mogućnost za nastajanje aritmija