Postovani doktore, imam 39 godina i dijagnostifikovana mi je hipertenzija u novembru prosle godine, uradjen mi je bio ekg i analize krvi i mokrace i sve je bilo u najboljem redu, svi parametri su bili u granicama normale, sem krvnog pritiska koji je bio 170/110 i doktorka mi je odmah prepisala lek tritace od 5 mg. Da pijem pola tablete uvece i pola ujutro. Pritisak se regulisao najcesce na 130/80, ali je cesto bio i 140/90, medjutim u julu mesecu ove godine pocela sam da osecam tahikardije iz cista mira, sedim i gledam tv i odjednom osetim lupanje srca, bol u grudima i ledjima u predelu srca, ali sa disanjem nisam imala problem. U mirovanju mi se puls kretao od 85 do 95 i uopste nije padao ispod toga sem kada spavam, a u najobicnijim kucnim poslovima, puls mi se krece oko 110 i brine me to sto sa ovim rtretanjem pulsa necu mocu da nastavim aerobik od septembra, na koji idem vec devet godina sa malim prekidima, to je u stvari aerobik umerenog intenziteta i mnogo mi je prijao, medjutim sada ne znam kako cu sa ovolikim pulsem u mirovanju da uopste radim bilo koju fizicku aktivnost. Otisla sam opet kod kardiologa i ovog puta mi je uradjen i ultrazvuk srca i sve je bilo u redu, (u zakljucku pise uredne dimenzije leve komore sa sacuvanom globalnom kontraktilnoscu ef 65% ) tada mi je i puls bio 77, ali pritisak je bio 140/90 i kardiolog mi je promenio lek i dao mi je da pijem enap h, koji mi je odlicno regulisao pritisak, na idealnih 120/80, pa i nize, cesto je i 110/70, medjutim tahikardije mi prave problem, imam ponekad blage vrtoglavice i osecam neku slabost i malaksalost, moram ubrzano da disem i da svakako sednem ako nesto radim. Da li mislite da pored enap h, koji je stvarno odlican za moj pritisak, treba dodati i neki lek protiv tahikardije? Kardiolog mi je rekao da mogu da dodam verapamil po potrebi, samo kada osetim tahikardiju i htela bih da znam sta vi mislite o tome. Hvala vam unapred na odgovoru

    Odgovoreno: 21. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Lekovi koji bi mogli smiriti tahikardiju ali i regulisati pritisak su beta blokatori pa bi trebalo razmisliti o njima kao leku prvog izbora, pre nego kombinacija sa verapamilom.