Poštovani, imam 26 godina i arterijsku hipertenziju već nekoliko godina. Zbog te dijagnoze pijem bisoprolol, pa mi se krvni pritisak stabilizovao, ali i dalje imam izražene tahikardije (nikad manje od 95-100 otkucaja u minuti) . U poslednje dve godine (povremeno, ne svaki dan, ali u zadnje vreme sve češće) osećam tegobe u smislu probadanja na levoj strani grudi, i u lumbalnom delu, a te tegobe pretežno osećam u stanju mirovanja (kada ležim, pred spavanje pa se često dešava da mi to ometa san) . Pored toga, osećam kao da mi ''srce preskoči'', da se tako izrazim, kao i osećaj nelagode koji se manifestuje na levoj strani grudi, duž leve ruke i noge, do stopala. Najbliže bih to opisao kao blagu utrnulost ili treperenje, da tako kažem. Takođe dosta se znojim, čak i u situacijama kada to ne bi trebalo, a radivši analize hormona štitaste žlezde koji su bili u redu, pomislio sam čak da je reč i o uobrazilji. Da ne pominjem da u tim momentima osetim i strah, pa sam do sada sve to ignorisao. Međutim, radivši poslednji ultrazvuk srca rečeno mi je da imam malo uvećani zalistak (lp 3. 8 cm prolaps pmk sa minimalnom mr-tako piše na nalazu) kao i da to nije opasno, a na internetu sam našao dosta članaka o tzv. ''koksaki virusu'', čiji simptomi su slični mojima, pa me zanima da li može da to bude to oboljenje? Hvala na vašem odgovoru!

    Odgovoreno: 11. 09. 2009.
    • Poštovani,
      ' ' koksaki virusu' ' , ---- ovo stvarno ne razumem, moždaa je moj komp to preveo na svoj način.
      prolaps pšrednjeg mitralnog kuspisa je kod vas hemodinamski beznačajan i jedino što može da radi je da pravi ekstrasistole. Prolaps ne treba da bude razlog za strah, pogotovu ne u vašim godinama. Nije oboljenje u pravom smislu te reči.