Ja bih vas zamolila da mi objasnite znacenje bolesti koje je jedan doktor postavio kao dijagnozu mome sinu. Sy marfan i prolapsus valvulae mitralis lpd1 normalnih dimenzija 34, bez vidljivih stranih masa mv kuspisi gracilni, osim proksimalne trecinepmk koji je miksomatozno izmenjen, koji je u segmentu a2 prolabira putlp, kolor doplerom se registruje mr do1+. Lk ocuvanih dimenzija kvaliteta edd 47 esd 30. Ocuvane debljine zidovi septum8, 2/9, 4zz7, 4/9, 8, uredne globalne sistolne funkcije, bez segmentnih ispada kinetike. Ef68% avhiperehogenog analusa27mm, sa fibrozom u srednjem delu desnog i nekoronarnog veluma, ocuvane searacije dk normalnih dimenzija 23, doplerom se ne registruje paoliski protoci perikard bo. Slucajem okolnosti bila sam u beogradu gde su ga pogledale dve doktorke i po njima on nema sy marfan unapred zahvalna jedna majka.

    Odgovoreno: 11. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Marfanov sindkom je veuma ozbiljna bolest vezivnog tkiva koja napada više organa. Takve osobe su visoke, sa paukolikim udovima (arachnodactilia) , rasttojanje od poda do pubisa je veće od rastojanja od pubisa do vrha temena. Na srcu je pre svega napadnuta aorta sa sklonošću ka raslojavanju i pravljenju aneurizmi. Prolaps valvule mitralis i marfan su dva potpuno nezavisna i odvojena entiteta. Iz ehoa srca ja ne vidim osobine marfana.