28. 09. 2006. Godine uradjena mi je revaskularizacija miokarda: lad-lima (leva arterija mammaria interna) i dvostruki aortokoronarni bajpas acd uz endarteriektomiju u duzini od 8cm pd, pl i na cx-0m1 uz resekciju periaortnog spleta. Od tearpije uzimam presolol 100mg, 2x po 1/4, amiodaron, sortis i aspirin protect. Sada mi se javlja sinusna bradikardija (42 otkucaja u minuti) . Da li moze presolol da se smanji na 1/4 dnevno ili da se zameni nekim drugim beta-blokatorom? Od nalaza saljem vam zadnji izvestaj holtera koji je radjen 5. 03. 2009. Tokom 24 casovnog holter ekg monitoringa registruje se sinusni ritam, minimalna frekvenca 43/min, maksimalna 99/min, prosecna 56/min. Registruju se veoma retke pojedinacne ves (19/24h) . Jedna sves. Bez signifikantnih promena st spojnice i t talasa. U prepodnevnim casovima se registruje kratka salva sinusne bradikardije minimalne frekvence 32/min. Zadnji ehokardiografski nalaz: ao-3. 8 la-3. 7 ao/v-2 la/ao-0. 97 et-0. 344 aml: de 2 "a" + rvidd (ivs) 1 lvids 4. 2 lvidd-6. 3 lpvw-1 ef-48% sf-25% ao (vmax) 1. 2 vm (vmax) 0. 8 mr-+1

    Odgovoreno: 05. 09. 2009.
    • Poštovani,
      Uz konsultaciju sa vašim kardiologom možete smanjiti beta blokator i onda ponoviti holter da se razreši da li imate indikaciju za stalni pejsmejker. Ovaj holter koji ste opisali sa frekvencom 32 u budnom stanju je indikacija za stalni pejsmejker.