Poštovani, ovo pitanje je vezano za mog supruga. Ima 43 godine, i ima genetsku predispoziciju za srčana oboljenja (majka mu je umrla od srčanog udara, otac ima aritmiju i povišen pritisak, stariji brat je već 2 puta bio u kameničkom institutu na ugradnji stentova, posle jednog lakšeg srčanog udara) . Volela bih da ode na preventivan pregled, pa me interesuje šta bi trebao sve uraditi od pregleda i koliko često bi trebao ići na te preventivne preglede. I molila bih vas, da mi samo u par reči opišete te preporučene preglede, kako oni izgledaju, jer moram ubediti supruga da ode na te preglede. Unapred zahvalna zabrinuta supruga.

    Odgovoreno: 29. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Neka uradi test opterećenja i neka odredi lipidni status zj. Holesterol, trigliceride, hdl i ldl. Bitno je da ne puši, a ako je neki od paramerara lipida povišen, onda lek za njihovo obaranje. Ovi pregledi na godinu dana ako je sve ok.